W dniach 7 i 8 listopada w Szkole Podstawowej w Gosprzydowej odbyły się Gminne Drużynowe Zawody Szachowe w dwóch kategoriach wiekowych. W pierwszym dniu turnieju zmierzyły się młodsze drużyny ze szkół z Biesiadek, Gosprzydowej, Gnojnika i Uszwi. Po rozegraniu pasjonujących i wyrównanych meczów zwycięską okazała się drużyna z naszej szkoły w składzie: Klaudia Jarzmik z kl. Vb oraz Konrad Hosaniak, Adrian Piekarz i Maksymilian Klecki – uczniowie kl. VIa.

W kolejnym dniu zawodów drużyna z naszej szkoły, którą tworzyli uczniowie klasy VIII: Klaudia Młyńska, Jan Kowalczyk, Jakub Biel i Nikodem Kopeć rozegrała mecz z zawodnikami z Biesiadek. Znowu nasi uczniowie okazali się lepsi.

Obie drużyny z Uszwi awansowały do etapu powiatowego.

Wszystkim naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy!

8 listopada nasza szkoła włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. O symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali wspólnie cztery zwrotki hymnu narodowego. Wydarzenie miało uroczystą oprawę – obecność sztandaru szkoły, okolicznościowa scenografia, biało-czerwone chorągiewki. W atmosferze radości, w poczuciu wspólnoty i dumy narodowej zaśpiewaliśmy jeszcze kilka piosenek patriotycznych.

Jak co roku w październiku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji było rozwijanie zainteresowania książką, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa

Uczniowie młodszych klas odwiedzali bibliotekę, rozwiązywali zagadki i kalambury czytelnicze, pisali życzenia dla książki, wspólnie czytali ulubione książki. Starsi uczniowie mogli wziąć udział w konkursie „Jedno pytanie”.  Dużym powodzeniem cieszyła się akcja „Słodkie wypożyczanie”.  Każdy uczeń, który wypożyczył książkę, otrzymał słodki upominek.

 

7 listopada uczestniczyliśmy w akademii z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno-muzyczny przybliżył trudną, długą i okupioną krwią wielu Polaków drogę do suwerenności naszego kraju. Wiersze, pieśni patriotyczne śpiewane przez szkolny chórek oraz okolicznościowa dekoracja wprowadziły nas w nastrój Święta Niepodległości i podkreśliły jego wagę.

5 listopada 2019 roku uczniowie klas VII i VIII udali się do Kąśnej Dolnej. Tam zwiedzili dworek Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty i kompozytora, polityka, wielkiego orędownika sprawy polskiej w czasie I wojny światowej, premiera II Rzeczypospolitej.

Drugim punktem wycieczki był udział w spektaklu teatralnym „Moniuszko. Polskość jak z nut”, ukazującym różne aspekty życia Stanisława Moniuszki - ojca polskiej opery. Widowisko to zostało przygotowane w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin kompozytora, który tworzył dzieła o tematyce narodowej, wplatając w swoje utwory elementy ludowe. W spektaklu połączone zostały różnorodne formy przekazu: słowo, śpiew, taniec i środki audiowizualne.

Wycieczka do Kąśnej Dolnej była dla uczniów lekcją patriotyzmu oraz przygodą ze sztuką i historią.