5 listopada 2019 roku uczniowie klas VII i VIII udali się do Kąśnej Dolnej. Tam zwiedzili dworek Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty i kompozytora, polityka, wielkiego orędownika sprawy polskiej w czasie I wojny światowej, premiera II Rzeczypospolitej.

Drugim punktem wycieczki był udział w spektaklu teatralnym „Moniuszko. Polskość jak z nut”, ukazującym różne aspekty życia Stanisława Moniuszki - ojca polskiej opery. Widowisko to zostało przygotowane w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin kompozytora, który tworzył dzieła o tematyce narodowej, wplatając w swoje utwory elementy ludowe. W spektaklu połączone zostały różnorodne formy przekazu: słowo, śpiew, taniec i środki audiowizualne.

Wycieczka do Kąśnej Dolnej była dla uczniów lekcją patriotyzmu oraz przygodą ze sztuką i historią.