Badania przeprowadzone przez psychologów i pedagogów dowodzą niezbicie, że czytanie dzieciom ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju: buduje więzi rodzinne, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny, wzmacnia poczucie własnej wartości, uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu, przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania i zdobywania wiedzy, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, ćwiczy pamięć.

W celu promowania czytelnictwa jako metody wspomagania wszechstronnego rozwoju dziecka w bibliotece szkolnej została zorganizowana akcja „Czytanie łączy pokolenia”, w ramach której zaproszeni Goście – Babcie i Mamy czytały uczniom klas I-III.

Pani Maria Górak czytała „Kubusia Puchatka”, Pani Maria Paterek – „Cukierkową wróżkę
i niezdrową dietę”, Pani Agata Pawełczyk – „Gdy Pola się zgubi”, Panie Małgorzata Grabania i Elżbieta Konstanty – „Piątkę z Zakątka”, a Pani Beata Ząbkowska – „Drzewo do samego nieba”.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowiadań, musieli też wykazać się znajomością treści wysłuchanych pozycji oraz wyobraźnią i kreatywnością (efektem zajęć będą samodzielnie opracowane projekty zakładek i okładek prezentowanych książek).

Zaproszone Panie nawiązały serdeczny kontakt z uczniami, rozmawiając o treści
i przesłaniach czytanych utworów oraz o tym, jak ważne było i jest czytanie
w życiu każdego człowieka.

Serdecznie dziękujemy Paniom za przyjęcie zaproszenia i wspólnie spędzony czas!