W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Emp@tyczna klasa” w naszej szkole odbył się „Tydzień Empatii”. W ciągu pięciu dni podejmowaliśmy szereg działań mających na celu podkreślenie, jak ważne jest przyjazne spojrzenie na drugiego człowieka i zrozumienie jego uczuć. W tym czasie uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania: czym jest empatia, co to znaczy być człowiekiem empatycznym, jak możemy okazywać ją innym i czy jest nam w ogóle potrzebna? W podjęte działania zaangażowali się szczególnie ósmoklasiści, którzy: wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez psychologa szkolnego, obejrzeli materiał filmowy nt. empatii, układali wyraz „empatia” za pomocą swojego ciała, stworzyli „empatyczny” plakat, wzięli udział w zabawie „Cichy przyjaciel”, przeprowadzili wspólnie z nauczycielem lekcję warsztatową w klasie 1 dotyczącą empatii, pokazywali empatię w działaniu pracując metodą dramy. Do obchodów „Tygodnia Empatii” dołączyły także inne klasy. Uczniowie klasy II oraz III b wykonali serce z dobrymi uczynkami oraz plakat, za pośrednictwem którego obdarowali swoich kolegów i koleżanki miłymi słowami. Klasa V wykonała mapę myśli ze skojarzeniami związanymi z empatią.

Zwieńczeniem naszych działań był Dzień Piżamy. W tym dniu, w ramach solidarności z chorymi onkologicznie dziećmi, wszyscy uczniowie przyszli do szkoły w swoich ulubionych piżamach. Ponadto przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy dla chorującej na SMA ośmiomiesięcznej dziewczynki z Nowego Sącza.

Bycie empatycznym jest potężną siłą i z całą pewnością uskrzydla!
Empatia niejedno ma imię...