„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem,
trzeba jeszcze być człowiekiem”.

8 grudnia uczniowie klasy VIII wraz ze swoją wychowawczynią uczestniczyli w Maratonie Pisania Listów, największej światowej akcji na rzecz praw człowieka organizowanej przez Amnesty International. Co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) ludzie na całym świecie jednoczą siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane. Piszą listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na ich los. Wśród tegorocznych bohaterów akcji są osoby, które zostały niesłusznie skazane, doświadczyły tortur, pozbawiono je kontaktu z rodziną, przebywają w więzieniach tylko dlatego, że działały w słusznej sprawie. Uczniowie napisali listy skierowane do władz Białorusi z żądaniem zmiany sytuacji represjonowanej osoby, jaką jest Andrzej Poczobut- dziennikarz z Białorusi, który uprawiając swój zawód naraził się prezydentowi Łukaszence. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Ponadto podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym są prawa człowieka, poznali ich historię i znaczenie we współczesnym świecie. Zapoznani zostali z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka.