Od marca do maja w naszej szkole we współpracy ze Stowarzyszeniem „Na Śliwkowym Szlaku” realizowaliśmy projekt Z okazji Dnia Mamy pyszne śliwki zajadamy. Celem naszej pracy było: zachęcenie do kształtowania właściwych nawyków prozdrowotnych, popularyzowanie atrakcji znajdujących się w miejscowościach leżących na śliwkowym szlaku, poznawanie naszych regionalnych tradycji, rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów, kształtowanie umiejętności pracy w grupie i autoprezentacji oraz współpraca z lokalnymi Stowarzyszeniami.

 

Podsumowaniem wszystkich działań była prezentacja projektu, która zbiegła się w czasie z Dniem Matki. Wśród zaproszonych Gości byli: Wójt gminy Gnojnik pan Sławomir Paterek, Pracownik Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” pani Katarzyna Dzięgiel, Przewodniczący Rady Gminy Gnojnik Pan Janusz Zych, Dyrektor Publicznego Przedszkola w Uszwi pani Janina Kolarz, Dyrektor Centrum Kultury pani Ewa Świerczek, Radna Gminy Gnojnik Pani Krystyna Jaroszek, Prezes Stowarzyszenia „Wieś Naszych Marzeń” Pani Maria Robak, Prezes Stowarzyszenia” Łączy Nas Uszew” Pani Irena Klecka, Pani Lucyna Wnęk, Pani Monika Kubala, Sołtys Uszwi Pan Stanisław Cebula oraz Mamy, obchodzące swoje Święto.

 

Najpierw gościnnie wystąpił zdobywca kilku nagród zespół „Mini Błysk” z Gnojnika, który zatańczył układ „Urodzinki”. Wśród tańczących byli też uczniowie z Uszwi.

 

W trakcie prezentacji projektu prowadzący opowiedzieli o działaniach i konkursach, które odbyły się w czasie jego realizacji. Zostały omówione warsztaty kulinarne przeprowadzone w marcu we współpracy ze Stowarzyszeniem Wieś Naszych Marzeń. Wówczas uczniowie starszych klas pod czujnym okiem Pań ze Stowarzyszenia przygotowywali potrawy ze śliwkami. Była to okazja do podniesienia przez uczniów umiejętności kulinarnych oraz świetna okazja do integracji międzypokoleniowej. Również w marcu uczniowie klas I-III odbyli wycieczki do Biblioteki Wiejskiej w Uszwi, gdzie czytali książki z owocami w roli głównej, a następnie przygotowali ilustrowane książeczki o wybranym owocu.

 

W kwietniu we współpracy ze Stowarzyszeniem „Łączy nas Uszew” odbył się konkurs plastyczny na najciekawszy plakat promujący zdrowy styl życia. Poza tym dla starszych uczniów zostały ogłoszone konkursy: literacki na „Odę do śliwki” oraz fotograficzny „Atrakcje turystyczne na Śliwkowym Szlaku”. Ten ostatni został poprzedzony wizytą Pań ze Stowarzyszenia „Vesna”, które przedstawiły prezentację o najciekawszych miejscach „Śliwkowego Szlaku”. Natomiast ody zostały zebrane w tomik „Ody do śliwki”. Najciekawsze utwory przedstawiono publiczności. Uczniowie klas III wybrali się na wycieczkę do piekarni Państwa Gałęziowskich, gdzie uczestniczyli w procesie wypieku kukiełek. Potem pisali sprawozdanie z wizyty w piekarni.

 

W maju uczniowie klas IV-II gimnazjalnej szukali atrakcji turystycznych znajdujących się na „Śliwkowym Szlaku”, a następnie opracowywali plakaty. Młodsi uczniowie uczestniczyli w konkursie plastycznym „Kolaż ze śliwką”.

 

W czasie prezentacji projektu zostały przeprowadzone konkursy kulinarne: dla mam „Przekąski, obiadki i inne specjały ze śliwką”, dla dziewcząt – lepienia pierogów, a dla chłopców na szaszłyki owocowe ze śliwkami. Całość dopełniały scenki przygotowane przez uczniów klas IV-VII w ramach przeglądu klasowych kabaretów „Dbamy o zdrowie” a także tańce w wykonaniu uczniów klas III oraz zespołów „Iskierki” i Błyskawice”. Wszyscy laureaci konkursów zostali nagrodzeni drobnymi upominkami oraz śliwkami w czekoladzie. Prace konkursowe stanowiły element dekoracji.

 

Pod koniec prezentacji przygotowaliśmy kilka wierszy i piosenkę o mamie. Uczniowie złożyli Mamom z okazji Ich Święta serdeczne życzenia oraz obdarowali słodkimi upominkami. Były to oczywiście śliwki.

 

Nasz projekt podsumował Pan Wójt Sławomir Paterek, który pogratulował zaangażowania uczniów, nauczycieli oraz rodziców, a także zwrócił uwagę na wszechstronność podjętych działań. Z kolei Pani Maria Robak pochwaliła inicjatywę współpracy ze stowarzyszeniami, dzięki czemu jest okazja przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie. Pani Katarzyna Dzięgiel podziękowała za tak liczne i urozmaicone działania, po czym wręczyła naszej szkole Śliwkowy Certyfikat.

 

Całość projektu podsumowała Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska, która podziękowała wszystkim za przygotowanie projektu, a także złożyła serdeczne życzenia wszystkim Mamom.