Za nami kolejna, trzecia już szkolna noc w bibliotece w tym roku obchodzona pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Zaplanowane na tę „Noc” zadania związane były tematycznie z Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wszystkie też miały na celu propagowanie czytelnictwa.

25 maja o godzinie 19:00 przed szkołą pojawiła się 21-osobowa grupa uczniów klas IV – VI. Wszyscy byli zaopatrzeni w śpiwory, karimaty, poduszeczki oraz większe i mniejsze bagaże, a co najważniejsze – wszyscy na tę noc zabrali ze sobą dobry humor i zapał do działania.

„Noc” rozpoczęliśmy od czynności organizacyjno-porządkowych ( wskazanie sal do rozłożenia bagażu i spania, przedstawienie regulaminu zachowania oraz harmonogramu działań). Następnie podzielono uczniów na cztery grupy: „Biali”, „Czerwoni”, „Zieloni” i „Niebiescy”.

Na rozgrzewkę uczniowie mieli do wykonania kilka zadań: rozwiązanie zaszyfrowanego zdania, napisanie dyktanda ortograficznego oraz wytłumaczenie związków frazeologicznych związanych z książką.

Przed wykonaniem kolejnego zadania uczestnicy wysłuchali fragmentu humorystycznego opowiadania o psuju-Józku (Paweł Beręsiewicz – „Poczet psujów polskich”). Na podstawie opowiadania należało wykonać techniką kolażu pracę plastyczną „Historia Józka”. Wszystkie grupy poradziły sobie bardzo dobrze z tym zadaniem, wykazując się zaangażowaniem, pomysłowością i starannością.

Ponieważ w opowiadaniu o Józku pojawiło się żelazko, dlatego uczniowie mogli obejrzeć i wziąć do ręki żelazko z duszą. I tu przyszedł czas na kolejne zadanie – gra terenowa po szkole. Każda grupa zaopatrzona w instrukcję musiała na terenie szkoły odnaleźć koperty, w których znajdowały się poszczególne litery tworzące wyraz – nazwę przedmiotu, którego dziś już w domach nie znajdziemy, a możemy go jedynie obejrzeć w muzeum lub na ilustracji. Było to zadanie bardzo emocjonujące i ci, którzy nie postępowali zgodnie z instrukcją, mieli później problem z odczytaniem hasła. Podsumowanie zadania było punktem wyjścia do rozmowy o przedmiotach codziennego użytku sprzed 100 lat, dziś już nieużywanych.

Po tym zadaniu zmęczeni i głodni uczestnicy mieli czas na spożycie kanapek przyniesionych z domu.

Gdy już wszyscy zaspokoili głód, przyszedł czas na nowe zadania. Jedno z nich to wyszukiwanie rymu do wyrazu podanego przez nauczyciela. Ci, którzy nie wykazali się refleksem, musieli oddać fanta, a następnie go wykupić.

Na krótko przed północą na uczniów czekało ostatnie zadanie – poszukiwanie na drugim piętrze słodkiego skarbu, ale żeby było trudniej – po ciemku, z latarką
w ręku. W nagrodę młodzi poszukiwacze zostali obdzieleni słodyczami.

Czas tak szybko minął, że nie wiadomo kiedy nadeszła godzina 0:30, czyli pora pójścia spać. Chociaż wszyscy sprawnie uwinęli się z toaletą i grzecznie zakopali się w swoje śpiworki, to jednak długo jeszcze słychać było z sal odgłosy cichych rozmów.

Sobotni ranek przywitał nas słońcem. Wszyscy, mniej lub bardziej wyspani, spakowali się grzecznie i o godzinie 8:00 rozeszli się do domów.

Do zobaczenia za rok na kolejnej „Nocy” w bibliotece!