Rzuć palenie, póki możesz,
Póki życie masz,
Póki serce twoje bije,
Póki jeszcze płuca masz.

Światowy Dzień Rzucania Palenia to święto ustanowione z myślą o motywowaniu wszystkich uzależnionych od tytoniu. Jego obchody odbywają się co roku w każdy trzeci czwartek listopada.

Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego: „Nie pal przy mnie proszę” adresowanego do uczniów klas I-III.

Program ten ma na celu edukację uczniów, nauczycieli i rodziców poprzez:

• poszerzenie informacji na temat zdrowia oraz kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialnych za własne zdrowie
  • uświadomienie, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia
  • uwrażliwienie na szkodliwe działanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem
  • wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nas palą
  • upowszechnianie mody na niepalenie.

W ramach „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadankach na temat zdrowotnych i społecznych skutków palenia papierosów. Podczas prelekcji poznali składniki dymu tytoniowego i wpływ poszczególnych związków w nim zawartych na organizm. Zaprezentowano uczniom negatywne skutki palenia tytoniu oraz omówiono choroby mające istotny związek z paleniem. Dzieci w czasie lekcji dyskutowali o tym, co to jest uzależnienie, dlaczego młodzi ludzie palą, czemu tak trudno jest rzucić palenie. Obejrzeli również prezentację multimedialną pt: „Nikotyna – nasz wróg”. W holu szkoły rozmieszczono plakaty wykonane przez uczniów kl. III obrazujące skutki zdrowotne nałogu tytoniowego oraz materiały edukacyjne o sposobach rzucania palenia.

Tak więc, jeśli chcesz być modnym – nie pal!
Palenie to przeżytek, który w dodatku zrujnuje Twoje zdrowie i uszczupli budżet!