19 – 20 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na dwudniową wycieczkę na Słowację. Grupa liczyła 47 dzieci z klas IV - VIII . Wcześnie rano, bo o 6:00 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową na Słowację.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Lewoczy, gdzie znajduje się kościół św. Jakuba . Ma bogatą historię i jest skarbcem licznych zabytków. Świadczy o tym również fakt, że jest narodowym zabytkiem kultury z trzech powodów. Oprócz właściwego kościoła narodowymi zabytkami kultury są dzieła słynnego średniowiecznego rzeźbiarza Mistrza Pawła z Lewoczy oraz dzieła barokowego złotnika Jana Szilassyho. Kościół nosi imię św. Jakuba Starszego, Apostoła, patrona wojskowych, pielgrzymów i robotników, którego czci cała Europa. Jego wspomnienie obchodzi się 25 lipca.

Następnie pojechaliśmy zwiedzać Słowacki Raj. Jest to park narodowy z wieloma szlakami pieszymi, obejmujący ponad 194 kilometry kwadratowe. Najpopularniejsza wśród podróżnych jest północna część obszaru chronionego. to niezwykle atrakcyjny rejon krasowy z głębokimi kanionami, ciekawymi formacjami skalnymi, jaskiniami, wodospadami i zakolami rzek.

Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także kazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas. W drugim dniu wycieczki zwiedziliśmy Zamek Orawski – zamek na Słowacji, górujący nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze. Wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy.
Na wszystkich największe wrażenie zrobiła Demianowska Jaskinia Wolności. Jest to najczęściej odwiedzana turystyczna jaskinia na Słowacji i należąca do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Znajduje się w Niżnych Tatrach i słynie z różnorodnych i bogatych form krasowych. Występują tu nie tylko stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, ale też m.in. jaskiniowe perły i wodospady naciekowe.

Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Do Uszwi wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych.