W dniach 11-15 września uczniowie naszej szkoły po raz drugi wzięli udział w obozie językowym ,,EuroWeek – Szkoła Liderów”, który odbył się w Długopolu Dolnym. Program obejmował następujące tematy: Konferencja prasowa, Leadership, Poznaj Unię Europejską, Praca i motywacja w grupie, Poznawanie kultur świata, Prowadzenie prezentacji / autoprezentacji, Debata Oksfordzka, Szok kulturowy.

Zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez wolontariuszy, m.in. z Nepalu, Armenii, Azerbejdżanu, Tajlandii, Ugandy, Kenii, Litwy, Filipin. Uczniowie pracowali w grupach i parach. Ćwiczyli umiejętności z zakresu komunikacji oraz poznawali kultury państw, z których pochodzili wolontariusze. Brali także udział w warsztatach językowych, różnych grach i zajęciach taneczno-sportowych. Podczas wycieczki do Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej zwiedzili muzeum zapałek, podziemia biblioteki miejskiej, podziwiali tereny Kotliny Kłodzkiej z wieży widokowej oraz miniaturę Mostu Karola z czeskiej Pragi. Każdy dzień był pełen emocji i wrażeń.

Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy otrzymali imienne certyfikaty.

 

Uczniowie klasy V przygotowali  apel pt. „Książka przed sądem”. W dobie komputeryzacji
i nieustannego rozwoju techniki książka staje się coraz mniej popularna, coraz rzadziej sięgamy po nią w wolnych chwilach, wolimy spędzać czas przed komputerem lub telewizorem. Czy we współczesnym świecie potrzebna jest więc książka?

Odpowiedzią na to pytanie miał być wyrok sadu. Młodzi aktorzy wcielili się w rolę bohaterów rozprawy sądowej: sędziego, prokuratora, obrońcy, świadków obrony i oskarżenia. Wypowiadała się też sama oskarżona, czyli książka, której zarzucono, że jest niepotrzebnym przeżytkiem. Książka broniła się dzielnie, argumentując swój byt, m. in. tym, że to przecież właśnie ona towarzyszy człowiekowi od dzieciństwa aż do starości, służy do nauki i zabawy, uprzyjemnia chwile samotności, rozwija wyobraźnię, dostarcza niezapomnianych przeżyć.

Wobec wielu głosów przeciwko książce, obrońca nie pozostawił wątpliwości, że nie może ona zniknąć z naszego życia, gdyż kształtuje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, nie wzbudza agresji, jest łatwo dostępna, jest nieocenioną towarzyszką w samotnych chwilach. Potwierdziły to też czytelniczki z klasy III, które miały możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie.

Po rozważeniu problemu Sąd ogłosił, że:

• książka jest ważnym elementem naszego życia,
• z książki nie można zrezygnować,
• książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.

W dalszej części apelu P. dyr. Bogumiła Jagielska wręczyła nagrody uczniom, którzy wygrali
w konkursie na „Zeszyt lektur”.

Nagrodę otrzymała też klasa Ia za największą liczbę wypożyczonych i przeczytanych książek.

 

Za nami kolejna, trzecia już szkolna noc w bibliotece w tym roku obchodzona pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Zaplanowane na tę „Noc” zadania związane były tematycznie z Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wszystkie też miały na celu propagowanie czytelnictwa.

25 maja o godzinie 19:00 przed szkołą pojawiła się 21-osobowa grupa uczniów klas IV – VI. Wszyscy byli zaopatrzeni w śpiwory, karimaty, poduszeczki oraz większe i mniejsze bagaże, a co najważniejsze – wszyscy na tę noc zabrali ze sobą dobry humor i zapał do działania.

„Noc” rozpoczęliśmy od czynności organizacyjno-porządkowych ( wskazanie sal do rozłożenia bagażu i spania, przedstawienie regulaminu zachowania oraz harmonogramu działań). Następnie podzielono uczniów na cztery grupy: „Biali”, „Czerwoni”, „Zieloni” i „Niebiescy”.

Na rozgrzewkę uczniowie mieli do wykonania kilka zadań: rozwiązanie zaszyfrowanego zdania, napisanie dyktanda ortograficznego oraz wytłumaczenie związków frazeologicznych związanych z książką.

Przed wykonaniem kolejnego zadania uczestnicy wysłuchali fragmentu humorystycznego opowiadania o psuju-Józku (Paweł Beręsiewicz – „Poczet psujów polskich”). Na podstawie opowiadania należało wykonać techniką kolażu pracę plastyczną „Historia Józka”. Wszystkie grupy poradziły sobie bardzo dobrze z tym zadaniem, wykazując się zaangażowaniem, pomysłowością i starannością.

Ponieważ w opowiadaniu o Józku pojawiło się żelazko, dlatego uczniowie mogli obejrzeć i wziąć do ręki żelazko z duszą. I tu przyszedł czas na kolejne zadanie – gra terenowa po szkole. Każda grupa zaopatrzona w instrukcję musiała na terenie szkoły odnaleźć koperty, w których znajdowały się poszczególne litery tworzące wyraz – nazwę przedmiotu, którego dziś już w domach nie znajdziemy, a możemy go jedynie obejrzeć w muzeum lub na ilustracji. Było to zadanie bardzo emocjonujące i ci, którzy nie postępowali zgodnie z instrukcją, mieli później problem z odczytaniem hasła. Podsumowanie zadania było punktem wyjścia do rozmowy o przedmiotach codziennego użytku sprzed 100 lat, dziś już nieużywanych.

Po tym zadaniu zmęczeni i głodni uczestnicy mieli czas na spożycie kanapek przyniesionych z domu.

Gdy już wszyscy zaspokoili głód, przyszedł czas na nowe zadania. Jedno z nich to wyszukiwanie rymu do wyrazu podanego przez nauczyciela. Ci, którzy nie wykazali się refleksem, musieli oddać fanta, a następnie go wykupić.

Na krótko przed północą na uczniów czekało ostatnie zadanie – poszukiwanie na drugim piętrze słodkiego skarbu, ale żeby było trudniej – po ciemku, z latarką
w ręku. W nagrodę młodzi poszukiwacze zostali obdzieleni słodyczami.

Czas tak szybko minął, że nie wiadomo kiedy nadeszła godzina 0:30, czyli pora pójścia spać. Chociaż wszyscy sprawnie uwinęli się z toaletą i grzecznie zakopali się w swoje śpiworki, to jednak długo jeszcze słychać było z sal odgłosy cichych rozmów.

Sobotni ranek przywitał nas słońcem. Wszyscy, mniej lub bardziej wyspani, spakowali się grzecznie i o godzinie 8:00 rozeszli się do domów.

Do zobaczenia za rok na kolejnej „Nocy” w bibliotece!

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Uszwi przystąpili po raz pierwszy do ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”. Koordynatorem przedsięwzięcia była pani Joanna Olchawa. Po zapoznaniu się z wieloma profilami dzieci, uczniowie postanowili napisać do nieuleczalnie chorej Martynki Kurek. Wszystkie klasy aktywnie i z wielkim zaangażowaniem włączyły się w przygotowania. Powstały piękne własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami świątecznymi, jak również listy, w których uczniowie przedstawiali siebie, swoje zainteresowania oraz plany. Do kartek dołączono także prezenty świąteczne m.in. maskotki, książki i malowanki, puzzle.

Ta idea była dla wszystkich lekcją pokory wobec życia. Uczniom wiele radości i przyjemności sprawiło to, że choć w taki sposób mogą wspomóc drugą osobę w ciężkich chwilach i wywołać na jej buzi uśmiech.

Dziękuję wszystkim uczniom, wychowawcom i rodzicom za udział w tej szlachetnej akcji!

Joanna Olchawa

Szkolne Koło Caritas przeprowadziło w naszej szkole akcję Fundacji „Redemptoris Missio” pod hasłem „Kup Pan szczotkę”. Przez dwa tygodnie zbieraliśmy szczoteczki oraz pasty do zębów dla afrykańskich dzieci chodzących do misyjnych szkół i przedszkoli. W Afryce możliwość codziennego szczotkowania zębów pozostaje nadal luksusem, a dostęp do gabinetów stomatologicznych jest praktycznie niemożliwy.

Zebrane w całej Polsce szczoteczki i pasty zostaną wysłane drogą morską. Część z nich zabiorą wolontariusze: stomatolodzy, lekarze, pielęgniarki wyjeżdżający  do pracy na misjach.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!