Wiersze dla dzieci to forma literatury, która łączy zabawę i naukę. Rymowane utwory Jana Brzechwy, jak „Kaczka dziwaczka”, „Ślimak”, „Zoo” czy „Entliczek – pentliczek” na długo zapadają w pamięć i przynoszą radość nie tylko najmłodszym czytelnikom.

 11 marca 2021 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem Brzechwa dzieciom”. Wzięli w nim udział uczniowie klas I–III.  Celem konkursu było zapoznanie z twórczością J. Brzechwy, rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci, zachęcanie do występów na scenie, a także pokonywanie nieśmiałości. Uczestnicy zostali wyłonieni podczas eliminacji klasowych. Klasę pierwszą reprezentowali: Laura Mech i Hubert Opoka, klasę 2a: Lena Kostuch i Dawid Dobranowski, klasę 2b: Martyna Grzegórzek i Aleksandra Kukla, klasę 3: Aleksander Kuna oraz Bartłomiej Bednarek.

Konkurs przebiegł w miłej atmosferze. Występom uczniów towarzyszyły ogromne emocje. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali ciekawe interpretacje utworów poetyckich Jana Brzechwy. Wśród recytowanych tekstów znalazły się następujące wiersze: „Kaczka dziwaczka”, „Koziołeczek”, „Na straganie”, „Pomidor”, „Na wyspach Bergamutach”, „Samochwała”.

Występy uczniów oceniało jury w składzie: p. dyrektor Barbara Kondziołka, p. Zofia Zięć,
p. Monika Piątek-Kuc oraz p. Marta Jagielska. Każdy z uczestników wystąpił znakomicie i był nagradzany przez publiczność gromkimi brawami, nie dziwi zatem fakt, że jury miało duży problem z podjęciem decyzji o przyznaniu poszczególnych miejsc.

Laureaci konkursu:

I miejsce: Martyna Grzegórzek – kl. 2b
II miejsce: Hubert Opoka – kl. 1
III miejsce: Aleksandra Kukla – kl. 2b

Laureaci oprócz dyplomów otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy słodkie upominki i dyplomy za udział w konkursie. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.