W trzecim tygodniu lutego każda z klas I-III odbyła niebezpieczną wyprawę w nieznane. Przygoda zaczęła się od wizyty kapitana Książkożercy, który odczytał uczniom tajemniczy list oraz wręczył opaski z nowym - pirackim imieniem. Następnie dzielna załoga udała się w podróż, podążając za strzałkami wskazującymi drogę. Pokonując liczne niebezpieczeństwa, wszyscy cało i zdrowo dotarli do archipelagu Wysp Bibliotecznych. Tu zarzucono sieć, nie byle jaką, bo sieć dobrego słowa i życzliwości (użyliśmy w tym celu kłębka włóczki, który przerzucaliśmy do siebie kolejno z równoczesnym skierowaniem komplementu w stronę danej osoby).

Pirackie załogi płynęły swoją łodzią od wyspy do wyspy. Była to okazja do przypomnienia uczniom zasad korzystania z biblioteki, poszanowania książek, jak również regulaminu konkursu na zeszyt lektur.

Z tej podróży każdy pirat wrócił ze skarbem, czyli wypożyczoną książką.