W tym miejscu systematycznie będą zamieszczane krótkie recenzje książek, które można wypożyczyć w naszej bibliotece. Niech dwa poniższe aforyzmy mobilizują nas do czytania.

 

„Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”  W. Szymborska

 

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak, jakbym spotkał się ze starym przyjacielem. Przysłowie chińskie

 

 

„Jesteś jednym z nas. Opowieść o akceptacji” – autor: Julia Volmert

Miś Bartek jest bardzo zmartwiony. Jego nos nie wygląda tak, jak u innych niedźwiadków. Wiewiórka Basia pociesza przyjaciela, ale też ma kłopot – chciałaby ukryć swój pękaty brzuszek. Czy inne zwierzęta będą się z nich wyśmiewać? Przeczytajcie koniecznie tę opowieść o akceptacji.

 

„Gorzka czekolada. Opowiadania o ważnych sprawach” – praca zbiorowa

Zbiór opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, optymizmie, życzliwości. Każde opowiadanie podejmuje inny temat: skomplikowanych relacji oraz emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze i jej konsekwencjach, braku akceptacji dla odmienności i o poczuciu odpowiedzialności.

Opowiadania napisane zostały  przez popularne autorki i autorów książek dla młodzieży.

Książka została wpisana na Złotą Listę książek polecanych przez Fundację „ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom”. 

 

„ ……)

-Tylko dziesięć dni. Gdyby coś się przeciągnęło, to najwyżej dwanaście.- Ojciec wzrusza ramionami.

- Nie mam nic przeciwko temu, żeby Robi wpadał na moje urodziny, na święta i takie tam różne okazje. Ale dziesięć dni to prawie dwa tygodnie. _ Nie odwracam się od komputera. (…..)

Gram w tetris. Układanie i dopasowywanie elementów uspokaja mnie. W odróżnieniu od sytuacji rodzinnej.(…)   

                         Fragment opowiadania „Tetris” Kazimierza Szymeczko