23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To doroczne święto zostało zorganizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa  i ochrony własności intelektualnej. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa.  Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

 

            Z  okazji zbliżającego się święta czytelnictwa prezentuję kolejne ciekawe książki ze zbiorów szkolnej biblioteki.

 

  • „Córka Czarownic” – Dorota Terakowska

Jest to powieść z gatunku fantasy skierowana  zarówno do młodszych czytelników, jak i do starszych odbiorców – każda grupa wiekowa może ją czytać na swój sposób. Dla młodszych będzie to historia o dorastaniu głównej bohaterki, starsi zaś utożsamią się z tytułowymi czarownicami, które są symbolami wychowawców i rodziców.

 „Córka Czarownic” to opowieść o tym, co w życiu jest najważniejsze. Główna bohaterka, Luelle posiada wyjątkowe zdolności. Uczy się bardzo szybko, czasem nawet przerasta swoje opiekunki. Jest piękna, odważna, pochodzi z królewskiego rodu, a jednak na jej charakterze istnieje pewna skaza.

 

  • Czarownica w wielkim mieście” – Agnieszka Urbańska

Jeszcze jedna książka o czarownicach. Czy można zaprzyjaźnić się z czarownicą? Z taką jak Tola − na pewno! To stuprocentowa czarownica, choć brakuje jej haczykowatego nosa, nie podpiera się sękatą laską, a na jej ramieniu nie siedzi czarny kot. Uwielbia za to jeździć na rolkach. Sprawia, że mały Krzyś wreszcie zaczyna się uśmiechać. Dzięki Toli zbój Kostas Ponuras przestaje być smutny, a pies Atramencik znajduje swój dom.

Książeczka z dużymi literami dla młodszych dzieci, mówiąca  o tym, że do czarowania nie jest potrzebna magiczna różdżka. Często wystarczy jedno słowo.

 

 

 

  • „Daleki rejs* Gdzie jesteś tatusiu?” – Anna Onichimowska

To książka w przyjazny sposób opisująca życie rodziny z perspektywy dziecka. Autorka w sposób prosty i pełen humoru opowiada o  relacjach pomiędzy braćmi, którzy mimo waśni tak naprawdę bardzo siebie kochają, jednak cierpią na tym, że nie było dane poznać im ukochanego ojca. Daleki rejs w tytule miał na celu pokazanie, że życie jest takim naszym długim rejsem, gdzie to my jesteśmy sobie sterem, a mając wokół siebie ludzi dobrych i życzliwych,
i sami takimi będąc, możemy tym statkiem dopłynąć do obranego celu.

„Daleki rejs” to lektura skierowana do dzieci na poziomie 10-13 lat, ale mogą ją przeczytać również rodzice, by mieć możliwość  przeżycia przygody ze swoimi dziećmi.

 

  • „Rutka” – Joanna Fabicka

Dziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi- dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków.
W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę, tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana podróż w czasie, w której towarzyszyć im będą kurczak bez głowy i ekscentryczna ciotka Róża. Czy Zosia odgadnie, kim naprawdę jest Rutka? Czy odnajdzie jej rodziców? I gdzie leży Diamentowa Planeta?

Jest to kolejna lektura dla dzieci i dla dorosłych. Młodzi czytelnicy odnajdą w niej tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobinę magii. Rodzice z kolei zobaczą  ciepłą i mądrą opowieść o tęsknocie oraz potrafiącej ją ukoić sile przyjaźni.

„Rutka” została uhonorowana nagrodą literacką IBBY „Książka roku 2016”.

 

  • „Dynastia Miziołków” – Joanna Olech

Jest to opowieść o losach zabawnego Miziołka, jego rodziny oraz kolegów.

„Dynastia Miziołków” to książka napisana  w formie pamiętnika. Tematem zapisków chłopca są codzienne wydarzenia, emocje i przemyślenia. Opisuje zarówno to, co dzieje się w szkole, jak i życie domowe. Jest bystrym obserwatorem, niepozbawionym poczucia humoru. Wszystkie wydarzenia są dla niego ciekawe i warte opisania.