W ramach realizacji projektu ,,Poznaj Polskę” klasy 8a, 8b, 7b w dniach 4-5 maja 2022 r. pojechały na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Stolica przywitała ich piękną pogodą oraz niezwykłym krajobrazem. Uczniowie zwiedzali najciekawsze miejsca, które przykuwają uwagę turystów oraz mają dla Polaków ogromną wartość historyczną i patriotyczną.

Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty na cmentarzu Powązkowskim. Pani przewodnik przedstawiła uczniom historię nekropolii oraz pokazała najpierw katakumby, a później Aleję Zasłużonych, gdzie znajdują się groby sławnych i zasłużonych dla ojczyzny osób. Kolejnym punktem był Pałac Kultury i Nauki. Z XXX piętra tego budynku wszyscy podziwiali panoramę Warszawy.

Następnym ciekawym miejscem, które znalazło się w programie wycieczki, było Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenie z 1944 r. zostało tu ukazane niekonwencjonalnie i z bardzo wielu perspektyw. Zastosowane rozwiązania dały barwny, rzetelny oraz całościowy obraz powstania. Na trasie zwiedzania znalazły się także inne znane obiekty stolicy: Grób Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego, Zamek Królewski, pomnik Małego Powstańca oraz fragmenty murów obronnych Starego Miasta. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy udali się na nocleg i obiadokolację.

Kolejny, drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Łazienek Królewskich. Wszystkich szczególnie zainteresował pałac Na Wyspie, który urzekł zwiedzających swoją architekturą. Zainteresowanie uczniów wzbudził także amfiteatr nawiązujący wyglądem do teatru antycznego. Podczas spaceru można było podziwiać piękne kolorowe pawie, wiewiórki, łabędzie oraz niezwykłą różnorodność drzew. Uczniowie zobaczyli także Belweder, pomnik Fryderyka Chopina, Pałac Prezydencki, Stadion Narodowy oraz barokowy pałac króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Ostatnim punktem pobytu w stolicy było Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczestnicy wycieczki spędzili bardzo dużo czasu na przeprowadzaniu doświadczeń z różnych dziedzin nauki. Uczniowie wrócili do swoich domów zmęczeni, ale zadowoleni.